Aile kökeni oraya kadar gidiyor

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesinin kökeni belli oldu Yıllardır tartışma konusu haline gelmiş olan aile kökeni hakkında önemli açıklamalar yapıldı daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Dedesine sorduğu soruda biz lazmıyız yoksa Türkmüyüz sorusuna dedesinin verdiği Müslümanız cevabını Başkan Erdoğan çeşitli konuşmalarında dile getirmişti Güneysu Seyahatnamesi’ adlı kitabı yayımlandı. Rize’nin Güneysu ilçesinin tarihinin anlatıldığı kitapta tartışmalar son buldu

BAŞKAN ERDOĞAN’IN KÖKENİ ORTA ASYA’YA DAYANIYOR Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesinin kökeninin de Orta Asya’ya dayandığı ve yöreye Kafkasya üzerinden geldikleri belirtildi.


Rize Araştırmaları Vakfı tarafından yazar Murat Ümit Hiçyılmaz’ın kaleme aldığı Güneysu’dan Potomya’ya yolculuk’ sloganıyla basılan ‘Güneysu Seyahatnamesi’ adlı kitap yayımlandı.

‘Güneysu Seyahatnamesi’ne çok emek verdiklerini belirten Murat Ümit Hiçyılmaz, “Güneysu ilçemizin bütün köylerini, mahallelerini, her karış toprağını dolaştık. ‘Güneysu Seyahat namesi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın köyünü ve atalarını da araştırma imkanımız oldu. Cumhurbaşkanımızın ailesi hakkında kitapta ilk kez yayımlanan önemli bilgilere ulaştık. Bu çalışma vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile geçmişini, arşiv kayıtlarına göre derinlemesine inceleme şansı bulduk. Kitapta bu bilgilere yer verdik” dedi.

‘Köklü bir aile’ Erdoğan ailesinin Dumankaya köyünün en eski ve kalabalık ailelerinden olduğunu arşivlerden tespit ettiklerini kaydeden Murat Ümit Hiçyılmaz, “Kayıtlara göre 1515 ile 1550 arasında Güneysu eski adıyla Potomya ve Salarha Vadisi, bir ilki yaparak Müslüman olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi, eski adıyla Pulihoz köyündeki o zamanki Bakatoğlu, Delibaltaoğlu, Davutoğlu ve Kabaosmanoğlu soy isimleriyle yaşamaktaydı. Bu dört kalabalık aile, kökünde bir aileden gelmedir. Kayıtlara göre 450 ile 500 yıl o vadide yerli, yerleşik, kadim ve köklü bir aile olduğunu tespit ettik dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.